סימני מסחר שאלות נפוצות

המידע המוגש בזאת אינו משמש תחליף לייעוץ מקצועי

שאלה: מתי צריך לרשום סימן מסחר?

יש לקחת בחשבון שהליך רישום סימן מסחר בפנקס סימני המסחר אורך לפחות שנה. על כן, על מנת ליהנות מיתרונות סימן רשום, מומלץ להגיש בקשה לרישום סימן מסחר כמה שיותר מוקדם. אם הנושא דחוף, ניתן לבקש הליך רישום מזורז. טרם ההגשה, יש לבדוק שהסימן אינו מנוגד לפקודת סימני המסחר ושאינו "תפוס" על ידי אחר בפנקס סימני המסחר.

שאלה: לכמה זמן תקף סימן מסחר?

סימן מסחר תקף ל-10 שנים מיום ההגשה. ניתן לחדש סימן כל 10 שנים ללא הגבלה.

שאלה: בכוונתי לרשום סימן מסחר על מוצר אותו אני משווק, בינתיים נודע למתחרה שבמקרה עבדתי עמו, אצלו, לפני שנתיים על כוונה זו והוא שלח לי מכתב התראה שלא אעז לרשום שום סימן מסחר על שמי שכן המוצר שלי דומה לשלו וסימן המסחר כנ"ל. איני יודע אם למהר ולרשום, לחכות או ליצור עמו קשר.

ראשית אבקש לציין כי על מנת לתת תשובה יותר מעמיקה, יש לבדוק את כל העובדות הרלוונטיות  ולקבל ייעוץ משפטי מקצועי. באופן כללי, יש לבדוק אם סימן המסחר שאותו אתה מתכוון לרשום דומה עד כדי הטעייה לסימן המסחר של מעבידך לשעבר. אם סימנך זהה או דומה עד כדי הטעייה לסימן מעבידך לשעבר, ייתכן והוא יוכל למנוע את רישומו.

שאלה: החברה שלנו מעוניינת לרישום סימן מסחר בארץ ובשאר העולם, האם ניתן לבצע רישום סימן המסחר בלחיצת כפתור אחת בכל העולם או שצריך בכל מדינה/ יבשת בנפרד?

ישראל הצטרפה ל"אמנת מדריד". כחברה באמנה זו, יש אפשרות להגיש בקשות לרישום סימני מסחר מישראל בחו"ל וזאת בתנאי שאותה מדינה בחו"ל גם היא חברה באמנה. אולם אני חייב לציין כי על אף שמדובר בהליך מקוון (באינטרנט), הליך זה לא מסתכם ב"לחיצת כפתור אחת" והוא מעט יותר מורכב. כמו כן, כדאי לשים לב שמבחינה כלכלית ולאור האגרות, אם מדובר במספר קטן של רישומים/מדינות, יותר זול יהיה להגיש בכל מדינה בנפרד.

שאלה: יש לי סטודיו ואני רוצה לרשום כמה סימנים. הבנתי מחברה וגם מחיפוש באינטרנט שאפשר וכדאי לרשום כל סימן מסחר בכמה סיווגים או קטגוריות או סימנים (אם אני מבטאת נכון). האם זה נכון והאם גם חובה לנהוג כך?

החברה שלך צודקת, בדרך כלל סימן מסחר מכסה סוג אחד של סחורות/שירותים,
אפשר כמובן לרשום סימן מסחר על כמה קטגוריות ("סוגים" בשפה המקצועיות) אך במועד הגשת הבקשה לרישום סימן המסחר, יש לשלם אגרה בגין כל קטגוריה ("סוג."( חשוב לציין, כי אין חובה לרשום סימן מסחר ואין חובה לרשום את כל הסוגים הרלוונטיים, אך על מנת ליהנות מיתרונותיו של סימן מסחר – רצוי מאד לרשום את הסימנים ואת הסחורות הרלוונטיות. בסופו של דבר, מדובר בשיקולים תקציביים.

שאלה: האם רישום סימן מסחר שקיים בחו"ל ובארץ (באנגלית בלבד) ושאני רושם אותו בעברית בלבד, עלול לגרור התנגדויות לרישום שלי? (הרישום הקיים הוא בתחום האלקטרוניקה ובבעלותי חנות למוצרי אלקטרוניקה).

סימן מסחר רשום באנגלית בהחלט יכול למנוע רישום סימן מסחר זהה מבחינה פונטית בעברית. יחד עם זאת, ישנן עוד עובדות היכולות להשפיע על עניין זה.

על מנת לתת תשובה מלאה לשאלתך, יש לבדוק את כל נסיבות המקרה.
לפיכך אני מציע לך לקבל יעוץ משפטי. שכן, ייתכן שבנוסף להתנגדויות, הנך עלול להיות חשוף גם לתביעות.

שאלה: שותפתי ואני מעצבות ליין בגדים ואנחנו רוצות לשווק את הליין עם לוגו ושם שייחד אותו. איך נוכל לדעת שלא מדובר בסימן מסחר רשום/תפוס? איך נדע כי העיצוב שהמצאנו, שכפי הידוע לנו שייך לנו, הוא באמת שלנו ולא נעשה בו שימוש ע"י מישהו אחר?

ישנן שתי דרכים לערוך חיפוש בפנקס סימני המסחר:
1.חיפוש באתר האינטרנט הרשמי של רשות הפטנטים
2.חיפוש שנערך על ידי בוחן סימני מסחר (לאחר תשלום אגרת חיפוש(
בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין, שכן עורך דין לא רק ידע מה יש לחפש אלא גם ידע לפרש את תוצאות החיפוש.

שאלה: אנו בית תוכנה שעובד בארץ בעיקר וקצת בחו"ל בשווקים שונים. לצערנו, מעולם לא רשמנו את הלוגו או הסלוגן שלנו. לאחרונה, תוך כדי גלישה באינטרנט גילינו "שחקן" נוסף בתחום, צעיר יחסית שנותן שירותים שונים ודומים ונושא שם מאוד דומה לנו ולוגו עוד יותר. אין בינינו שום היכרות ומבדיקה בסיסית גילינו שהם יושבים בשבדיה. מה היית ממליץ לנו לעשות והאם ניתן לתבוע אותם על גניבת הלוגו?

ראשית, חבל שעד היום לא רשמתם את הלוגו והסלוגן שכן מצבכם היה טוב יותר אילו רשמתם סימן מסחר. המלצתי הראשונה: רשמו את סימנכם המסחרי הן בישראל והן בארצות הרלוונטיות (בהן ישנו שימוש בסימן) ויפה שעה קודם.
שימו לב –  ככלל אין בעיה עם רישום לוגו אך רישום סלוגן ("סיסמא") כסימן מסחר הנו בעייתי – תלוי באופיו של הסלוגן.  ניתן לרשום את הלוגו בשילוב עם הסלוגן, אך אין בידי מספיק נתונים על מנת לתת המלצה סופית.  לשאלתכם – ניתן לתבוע את "השחקן הנוסף" על גניבת עיין, עשיית עושר שלא במשפט וכן בעילות אחרות המשמשות בעלי סימני מסחר לא רשומים.
בכל מקרה, מאד מומלץ לפנות לעורך דין, על מנת שייבחן את כל העובדות הרלוונטיות.

שאלה: יש לי מוצר שמופעל על ידי טלפונים סלולאריים (סוג של אפליקציה מיוחדת) שאלתי היא האם כאשר אני מפרסם מודעה של המוצר שלי ורושם שהמוצר נתמך על ידי - סמסונג, נוקיה. iPhone וכו׳ תוך שימוש בסימני המסחר הידועים שלהם- האם הדבר מהווה שימוש אסור בסימן מסחר?

הנך יכול להשתמש בשמות של חברות/מוצרים אך בצורה שלא תהווה גניבת עיין או הפרת סימן מסחר. לדעתי אתה יכול לציין חברות מסוימות – אך תעשה זאת בזהירות ובחוכמה ומבלי להטעות – שיהיה ברור לצרכנים שאתה לא סמסונג, נוקיה וכ"ו. למען הזהירות, כדאי שעורך דין יבדוק את הפרסום לפני שאתה חושף אותו לציבור.